🚨 Startujemy 2 kwietnia – nie przegap!
0
dni
0
h
0
m
0
s
Dołącz teraz
Artykuły
5 min read
← WSZYSTKIE ARTYKUŁY
5 min read

Podsumowanie drugiej edycji kursu 4_testers

Dariusz Drezno
16/6/2023
5 min read

Druga edycja 4_testers za nami! Przygotowaliśmy potężne podsumowanie, w którym dzielimy się naszymi spostrzeżeniami i niesamowitymi opiniami naszych kursantów.

Dla mnie była to bardzo udana, interaktywna edycja pełna dociekliwych i zdolnych uczestników – Adrian Gonciarz, Twój instruktor w 4_testers
Lubię patrzeć na ludzi, którzy do nas dołączają. Na początku podchodzących z dystansem, czasem przerażeniem na pierwszych technicznych zajęciach, a następnie budujących swoją techniczną pewność siebie na każdych kolejnych. Fajnie to widać również podczas prezentacji największego projektu, w trakcie którego trzeba przejść całą drogę od planowania, przez pełen proces testów i raportowanie. Satysfakcja na twarzach uczestników i moja z nich duma, bezcenna – Adam Basek, Twój instruktor w 4_testers
Bardzo cieszy mnie to, że usprawniamy nasz kurs na bieżąco - między pierwszą a drugą edycją zmieniliśmy lekko zarówno program, kadrę, procesy i wykorzystywane narzędzia. Wiele wskazuje na to, że były to zmiany na lepsze. Myślimy już o zmianach do wprowadzenia w kolejnej edycji, żeby jeszcze lepiej dopasować ją do wymagań szybko zmieniającego się rynku pracy. Wyniki ankiet pokazują również, że uczestnicy po prostu lubią nasze zajęcia i spotkania z prowadzącymi. To bardzo ważne, dużo łatwiej zdobywać nowe umiejętności mając jednocześnie dobrą zabawę – Dariusz Drezno, Twój instruktor w 4_testers

O 4_testers mówimy, że to najbardziej kompleksowy kurs dla początkujących i rozwijających się testerów oprogramowania w Polsce. Dlatego niesamowicie nas cieszy, kiedy opinie, które dostajemy po każdej kolejnej edycji, tylko to potwierdzają:

Jestem pod wielkim wrażeniem 4testers. Mam pewne doświadczenie jako kursantka ;) Byłam już na dwóch studiach podyplomowych, nie testerskich wprawdzie, ale ich poziom był o wiele gorszy i nie korzystałam z nich, tak jak na 4testers. Studia podyplomowe były prowadzone w tradycyjny przestarzały sposób, który znam jeszcze sprzed 20 lat. U was zobaczyłam nową erę. Profesjonalnie przygotowane zajęcia i materiały. Możliwość zadawania pytań :) Bardzo cenne jest dla mnie przekazywanie praktycznej wiedzy oraz udostępnienie uczestnikom nagrania z zajęć. Dzięki temu dużo bardziej mogę skorzystać z kursu.

To było 20 bardzo intensywnych tygodni spędzonych przez kursantów na przygotowywaniu projektów do ich portfolio, i nauce m.in.: podstawowych technik i narzędzi testowania, programowania w Pythonie (jak zwykle kursanci byli zaskoczeni, jaką frajdę im to sprawia), testowania aplikacji mobilnych oraz automatyzacji testów: API i UI.

Jak to wyglądało w praktyce? Czas na trochę konkretów.

4_testers w liczbach!

🙋 🙋 36 uczestniczek i uczestników

⏳ 20 tygodni

🔟 modułów

💻 100% online

🎬 40 sesji zajęć LIVE

📢 20 sesji konsultacji

📃 25 wydanych certyfikatów

⏰ setki godzin pracy uczestników nad przygotowaniem projektów

Za każdym razem staramy się zwracać uwagę na aktualne potrzeby naszych kursantów, dlatego w edycji drugiej dużo szybciej, niż poprzednio przerobiliśmy moduł z CV i szukaniem pracy. Dzięki temu uczestniczki i uczestnicy jeszcze zanim potwierdzili zdobyte na kursie umiejętności, chwaląc się certyfikatami, mogli już w pierwszej połowie kursu przygotować się do wkroczenia na rynek jako testerzy oprogramowania.

A tak wyglądały certyfikaty w drugiej edycji:

Jednak certyfikaty to nie wszystko. One pokazują jedynie efekt końcowy 5 miesięcy prac i zaangażowania uczestników. Dużo ważniejsze jest to, co kryje się za certyfikatami, czyli praktyczne umiejętności zdobyte podczas kursu i nowe, dobre projekty w portfolio.

Przykładowe projekty naszych kursantów

Plan testów:

Raport z testów:

Projekty grupowe. Grupa 3:

Projekty grupowe. Grupa 4:

Dlaczego warto było wziąć udział w kursie?

Bo był przyjemny :) To cytat z jednej z opinii. A gdybyśmy chcieli ten fragment zacytować dosłownie, brzmiałby tak: „Kurs 4_testers okazał się zaskakująco przyjemny”. I dobrze. Nigdzie nie jest przecież napisane, że nauka (nawet sporej ilości materiału) nie może sprawiać frajdy.

A nam tę frajdę zdecydowanie sprawiało czytanie opinii, które dostaliśmy po zakończeniu drugiej edycji. Na przykład takich:

 • Dzięki za te pół roku! Nie żałuje chwili spędzonej nad klawiaturą realizując kolejne projekty czy uczestnicząc w zajęciach. Naprawdę, podtrzymuje moje zdanie, to był duży game-changer w moim życiu. Dzięki!
 • Kurs był super, bardzo mi szkoda, że się już kończy i pewnie będę tęsknić za naszymi spotkaniami.
 • Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona ilością wiadomości zdobywanych na kursie, jest on obszerny i daje bardzo dobra bazę na start :)
 • Czerpię bardzo dużą przyjemność z tego kursu, nawet nie spodziewałem się jak bardzo mi to otworzy oczy, nawet nie na stricte testowanie, ale w ogóle na świat IT. Moja rodzina i bliskie mi osoby zauważyły z jaką pasją opowiadam o zajęciach, kolejnych projektach czy innych fajnych smaczkach z kursu.
 • Kurs oceniam bardzo dobrze. Jest świetnym impulsem do rozwoju i zdobywania nowej wiedzy. Świetna robota!
 • Na plus atmosfera podczas zajęć i podejście prowadzących - zamiast przechwałek cenne wskazówki i otwartość. To bardzo cenne i motywujące!
 • Bardzo podoba mi się kurs, pomysł, zajęcia, program zajęć.
 • Cieszę się, że dołączyłam do kursu, jest bardzo wartościowy :)

A co kursanci sądzą o prowadzących?

Istnieją tematy i zagadnienia, w przypadku których warto uczyć się przy wsparciu mentora. Dlatego podczas kursu postawiliśmy nie tylko na dzielenie się naszą własną, zdobywaną przez kilkanaście lat wiedzą, ale także wiedzą i doświadczeniem innych.

Tak wyglądała mocna ekipa prowadząca drugą edycję.

Adrian Gonciarz, Dariusz Drezno, Adam Basek, Adam Pucko
 • Poczucie humoru, sposób przekazywania wiedzy w jasny i prosty sposób.
 • Urzekła mnie bardzo duża wyrozumiałość Adriana, można było go o wszystko zapytać.
 • Adam Basek prowadził zajęcia w ciekawy sposób, skupiając się na praktycznej stronie testowania i pracy w zespole ludzi. Jego feedbacki były zawsze konkretne i pomocne.
 • Bardzo konkretnie, na temat i w przystępnej formie. Super.
 • Bardzo podobał mi się sposób prowadzenia zajęć przez Darka, spokojny wyważony, nieoceniający. Darek potrafi wytłumaczyć trudne kwestie w najprostszy możliwy sposób, zwracając przy tym uwagę na istotne szczegóły.
 • Przekaz wiedzy na najwyższym poziomie.
 • Dobre podejście do słuchaczy, luźna atmosfera
 • Adam Pucko jest bardzo empatyczny i zaangażowany. Z ogromnym szacunkiem odpowiadał na wszystkie pytania i zupełnie nie okazywał, że mogą one być zbyt proste :)
 • Prowadzący super pomocny, wspierający, bardzo cierpliwy w podejściu do tłumaczenia.
Jarosław Fuśnik
 • Jarek był bardzo dobrze przygotowany, miał dużo materiału i super, że udało się też zrobić coś extra na konsultacjach.
 • Bardzo fajny prowadzący, w przystępny sposób potrafi nam przedstawić bazo-danowe zagadnienia.
 • Jarek cierpliwie odpowiadał na pytania.
Michał Gaworski
 • Bardzo duże zaangażowanie Michała w dostarczenie wartościowej informacji. Ogromna otwartość i elastyczność.
 • Kontakt z Michałem rewelacyjny. Same pozytywy.
 • Michał przygotował bardzo obszerne materiały dodatkowe dla nas, wiele zadań, a dodatkowo pokazywał krok po kroku jak je rozwiązywać i bardzo się przejmował, żebyśmy wszystko zrozumieli.
 • Super pomoce dodatkowe, przygotowane na 110%. Widoczne było zaangażowanie prowadzącego i chęć przekazania nam cennej wiedzy.
Michał Łoza
 • W każdej chwili jest skłonny pomóc w kodzie podczas zajęć.
 • Jestem pod wrażeniem cierpliwości i spokoju, nawet jak Michał musiał kilka razy odpowiadać na to samo pytanie ;) Nie było problemu dla Michała z rozwiązywaniem problemów uczestników podczas zajęć. Za każdym razem mogliśmy udostępnić ekran i Michał pokazywał w czym jest problem - praktyczne wykorzystanie przekazywanej wiedzy. Pomimo tego, że nie byłam wśród osób, które skorzystały z pomocy Michała, to na przykładzie innych mogłam lepiej zrozumieć przekazywaną wiedzę.
 • Michał ma ogromną wiedzy i nie ma dla niego problemu, którego nie potrafiłby rozwiązać.
Sławomir Radzymiński
 • Relacja z kursantami, otwartość, sposób na przekazywanie wiedzy. 10/10
 • Super było to, że tempo zajęć było powolne, dzięki czemu można było nadążyć za prowadzącym.
Rafał Rymek
 • Rafał ciekawie nakreślił punkty ciężkości związane z urządzeniami mobilnymi.
 • Prowadzący był bardzo sympatyczny.

Który moduł w kursie podobał Ci się najbardziej i dlaczego?

Patrząc na to, co pisali nasi kursanci, można by podsumować krótko: ile ludzi, tyle opinii. Jednak niektóre z nich są tak rozbudowane i wnikliwe, że musimy je zacytować w całości :)

Szukanie pracy i umiejętności miękkie

 • Ciekawy był projekt z pisaniem swojego CV i odpowiadania na pytania rekrutacyjne, niby każdy o tych pytaniach słyszał ale gdy przychodzi nam samym zmierzyć się ze znalezieniem odpowiedzi na nie, wtedy rodzi się problem. Bardzo miło wspominam też ostatni projekt w grupach.
 • Zajęcia z Adamem dają realną wartość przed przystąpieniem do pierwszej rozmowy o pracę na stanowisku testera.
 • W zajęciach podobał mi się pomysł na ich prowadzenie - wykład z ćwiczeniami, szczególnie ciekawe były "scenki z życia". Dzięki nim, mogłam lepiej zrozumieć prezentowany materiał. A zdjęcia pociągów - pozostaną w mojej głowie na długo ;) Dały mi bardzo dużo do myślenia, skłoniły do zweryfikowania moich oczekiwań ;)
 • Wyczerpujące zajęcia, dające dużo tipów które przekładają się na rzeczywistość rekrutacyjną.
 • Napisanie własnego CV oraz udzielenie odpowiedzi na trudne pytania, które mogą pojawić się na rozmowie. Zazwyczaj człowiek wie że coś takiego może się pojawić ale nie bardzo wie jak się przygotować do odpowiedzi na takie zagadnienia, stąd ten projekt wydaje się ciekawy i kluczowy w kontekście postawienia naszego pierwszego i być może najważniejszego kroku na drodze do zostania testerem.
 • Najciekawszy był projekt przebudowania własnego CV oraz odpowiedzi na pytania rekrutacyjne, które przydadzą się w późniejszej rekrutacji.

Programowanie w Pythonie

 • Uważam, że to były jedne z najlepszych zajęć podczas całego kursu. Adrian bardzo cierpliwy, wyrozumiały i dokładny w przekazywaniu wiedzy, nam, amatorom.
 • Z punktu widzenia kogoś kto dopiero wchodzi w IT od strony technicznej, świetne tłumaczenie podstaw i krok po kroku dodawanie kolejnych rzeczy. Filmiki przed zajęciami mistrzostwo- można przetrawić i zadawać konkretne pytania już na zajęciach.
 • Dużym plusem były lekcje wstępne przed prawie każdymi zajęciami, dzięki czemu nie traciliśmy wiele czasu na ogarnięcie podstawowych informacji.  Ogólnie czuję się zmotywowana i planuję kontynuować naukę Pythona :)
 • To były jedne z lepszych, jeśli nie najlepsze zajęcia do tej pory. Super pomysł z przygotowywaniem się do zajęć przy wsparciu filmików. Dobrze, że są one krótkie i opisane tematycznie. Można do nich sięgnąć nawet długo po zajęciach, by coś sobie przypomnieć, zamiast przeglądać długie nagrania z zajęć.
 • Umożliwienie zadawania pytań i wyjaśnianie każdego z nich. Podejście, że nie ma głupich pytań - co skłania uczestników do aktywnego udziału. Interesujący sposób przekazywania wiedzy - wykład z ćwiczeniami, na których w praktyce można sprawdzić i utrwalić przedstawiany materiał. Jestem po wielu szkoleniach i nie spotkałam do tej pory tak profesjonalnego prowadzącego.
 • Bardzo praktyczne zajęcia :)
 • Python - dużo przyjemności sprawia osobie początkującej napisanie działającego kodu.
 • Projekt z programowania w Pythonie był super ciekawy, bo trzeba było dużo pogłówkować, żeby go wykonać.

Automatyzacja UI

 • Dla mnie najciekawszy był projekt z testowania automatycznego UI u Sławka, chyba najlepiej się przy nim bawiłam i to, że testy "same się robiły" sprawiło mi dużo satysfakcji.

Automatyzacja testów API

 • Projekt dotyczący testów API bardzo mi się podobał, pisanie testów było jak pewnego rodzaju zagadka do rozwiązania, co z czym trzeba połączyć jakie są relacje.
 • Automatyzacja testów API - najbardziej interesuje mnie ten obszar.
 • API - dużo bardzo przydatnej wiedzy.

Podstawowe techniki i narzędzia testowania

 • Bardzo podobało mi się wprowadzenie do tematu i pokazanie na czym tak naprawdę polega praca testera.
 • Profesjonalnie przygotowane materiały i zajęcia. Podobał mi się sposób prowadzenia zajęć - oprócz wykładu, były też pytanie pytanie do nas, co wpływało na urozmaicenie zajęć i zwiększenie naszego zaangażowania. Idealnie dobrany rytm zajęć, tempo - zajęcia kończyły się w wyznaczonym czasie i były przewidziane przerwy.
 • Zajęcia i materiały przygotowane bardzo profesjonalne. Podobało mi się, że zajęcia były urozmaicone, oprócz wykładu były też ćwiczenia, które pokazywały praktyczne zastosowanie wiedzy. Bezcenne informacje z pracy - wiedza praktyczna.
 • Bardzo dobre wytłumaczenie tematów. Zajęcia zapadają w pamięć.
 • Spokojne podejście do tłumaczenia różnorodnych zagadnień. Konstruktywne i rzetelne uwagi w projektach.

Bazy danych

 • To nie był mój pierwszy kontakt z SQL, ale dopiero Jarek przekonał mnie, że może to być ciekawy temat i całkiem dobra zabawa. Zadania do wykonania, które zapewnił były angażujące i dobrze dostosowane do poziomu kursu. Po zajęciach z Jarkiem mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że znam podstawy SQL.
 • Na tym etapie najciekawszy był dla mnie projekt z Baz Danych. Umiejętność SQL-a wydaje mi się być jedną z istotniejszych umiejętności testerskich.

Technologie internetowe

 • Myślę że własna strona www jest najciekawszym wyzwaniem ;)
 • Raport z testów, własne CV w formie strony www. Dlaczego? Zadania kreatywne, zmuszające do wysiłku, lubię obserwować namacalny efekt tych projektów :)
 • Budowanie strony internetowej - ciekawa odskocznia od testowania.

Testowanie aplikacji mobilnych

 • Fajne było przedstawienie świata mobilek i jego specyfiki.
 • Podobał mi się projekt z aplikacji mobilnych, ponieważ osobiście lubię tworzyć wszelkiego rodzaju listy zadań, a na tym właśnie polegał projekt.
 • Testowanie aplikacji, bo mogliśmy ponieść się naszej kreatywności

Zarządzanie testami

 • Bardzo dobre przedstawienie wymagań związanych z komunikacją w zespole i kierowaniem nim.

Jaki projekt był dla Ciebie największym wyzwaniem i dlaczego?

Najwięcej trudności mam ze znalezieniem czasu na naukę napisał jeden z naszych uczestników. Nawet nie wiecie, jak bardzo doceniamy cały wysiłek i wszystkie godziny, które uczestnicy włożyli w kurs 4_testers, bo sami świetnie wiemy, jak trudno jest czasem pogodzić życie z „naukową bieżączką”. Jednak poza wspomnianym brakiem czasu, było też kilka innych elementów, które okazały się dla kursantek i kursantów sporym wyzwaniem. To: strona www, tworzenie CV i programowanie w Pythonie.

 • Strona z cv, oba najbardziej czasochłonne, każde trudne w inny sposób. Strona wymaga dużo uwagi i nauki
 • Najwięcej trudności dotychczas sprawiło mi programowanie w Pythonie. Mimo, że same zajęcia, jak i sposób ich prowadzenia, były interesujące, to jednak ogrom nowych informacji troszkę mnie przytłaczał.
 • Odpowiedź na pytania rekrutacyjne - umiejętności miękkie nie są moją najmocniejszą stroną, ale z tego powodu tym bardziej doceniam ten projekt.
 • Najtrudniejsze było tworzenie CV, ponieważ jest to czasochłonne, wymaga dużego skupienia, wybrania najważniejszych elementów z kilkunastu lat pracy zawodowej i zmieszczenia ich na 1 stronie. :)
 • Najtrudniejszy dla mnie jest projekt własnej strony www. Może dlatego, że pierwszy raz spotkałam się z takimi zagadnieniami, nie miałam pojęcia, jak tworzy się strony internetowe. Ale z drugiej strony, dobrze że takie projekty też są, nie może być za łatwo;)
 • Strona www - dużo nowych rzeczy, dużo czasu potrzebnego do zrobienia tego projektu.
 • Projekt z Adamem Baskiem, zwłaszcza pytania z interview gdzie były pytania, w których trzeba było dobrze się "sprzedać" rekruterowi.

Dołącz do kolejnej edycji 4_testers!

Kiedy kolejna edycja? W październiku :) Właśnie trwają zapisy. Już teraz możemy Cię zapewnić, że edycja nr 3 będzie wzbogacona o nasze doświadczenie z dwóch poprzednich, więc na pewno otrzymasz coś ekstra. Zapraszamy: https://www.4testers.pl/

Do zobaczenia na kursie!

Współautorzy
Full name
Full name
Full name
Full name
Zapisz się na newsletter 4_testers
Zapisując się akceptujesz Politykę Prywatności oraz wyrażasz zgodę na dołączenie do newslettera 4_testers prowadzonego przez Test Sense sp. z o.o. i BRAVE Courses sp. z o.o. Spokojnie, nie spamujemy i w każdej chwili możesz się wypisać :)
Dzięki! Jesteśmy w kontakcie.
Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie.
Udostępnij