🚨 Zapisy w cenie promocyjnej
0
dni
0
h
0
m
0
s
Dołącz teraz
Artykuły
5 min read
← WSZYSTKIE ARTYKUŁY
5 min read

Tester czy Programista. Jaki zawód wybrać?

Adrian Gonciarz
16/6/2023
5 min read

Wejście do IT jako zupełnie nowego dla nas rynku pracy wiąże się z wieloma ważnymi decyzjami, z których kluczową jest wybór specjalizacji. Osoby rozważające wybranie tej branży często zadają sobie pytanie: czy zostać testerem czy programistą?

Oba te zawody mają oczywiście części wspólne, jest jednak wiele rzeczy, które je różni. Skupienie się na niewłaściwej dla siebie ścieżce rozwoju może nas kosztować czas i nerwy. W tym wpisie postaramy się pomóc Ci w podjęciu tej (często niełatwej, ale ważnej) decyzji.

Jak wygląda praca testera?

Wstaję rano, zgłaszam bugi, psioczę na programistów.

Tak naprawdę nie, ale tak często jesteśmy, jako testerzy, postrzegani na zewnątrz. Funkcjonuje pewien stereotyp testera jako “klikacza”, malkontenta z apetytem na zniszczenie aplikacji. Trochę sobie na niego zapracowaliśmy, w dużej mierze umiarkowanie śmiesznymi memami o tematyce “tester kontra programista”, jednakże współczesna praca testera wygląda nieco inaczej.

Istotą pracy testera jest weryfikacja oprogramowania pod kątem wymagań, jakie ma ono spełniać.

Naturalnym środowiskiem pracy w zespole dla takiej osoby jest przestrzeń pomiędzy programistami (twórcy kodu oprogramowania) a użytkownikami (często reprezentowanymi przez osoby zajmujące się zarządzaniem w projekcie, tj. Project Manager lub Product Owner). Żyjąc w tej przestrzeni, dobry tester musi z jednej strony rozumieć mocno techniczne zagadnienia, a z drugiej posiadać wiedzę na temat domeny biznesowej swojego projektu.

Na początku swojej testerskiej drogi najczęściej poznajemy podstawy obu tych dziedzin, ucząc się podstaw pracy webaplikacji, API, baz danych, analizy wymagań, projektowania przypadków testowych i poprawnego zgłaszania defektów. Zdobyta wiedza nie jest jeszcze zbyt głęboka w żadnym z tych zagadnień, ale powinna być gruntowna i jest potrzebna do rzetelnego wykonywania swojej pracy.

Warto pamiętać, że głównym efektem pracy testera jest dostarczanie informacji o jakości rozwijanego oprogramowania.

Jak wygląda praca programisty?

Pomimo tego, że panuje obecnie dziwny trend nazywania programistami osób po kilkutygodniowych kursach, praca programisty to zawód wymagający bardzo mocnych umiejętności technicznych i analitycznych.

Wstępnie zdefiniowane wymagania jakie otrzymuje zespół programistów muszą zostać przeanalizowane pod kątem stopnia skomplikowania implementacji, możliwych problemów integracyjnych i wydajnościowych, a następnie przekształcone na możliwie zarządzalny i łatwy w utrzymaniu kod podążając za dobrymi praktykami, których jest niemało.

Dobry programista musi znać teorię algorytmów, współbieżności procesów, architektury systemów operacyjnych i często wiele narzędzi, które wspomagają produkcyjną pracę kodu. Są to zagadnienia często decydujące o powodzeniu projektu.

Podobieństwa i różnice

Zacznijmy od tego, co testerów i programistów łączy.

Na pewno nie ma już tak dużej dysproporcji w zarobkach i “prestiżu” pracy w obu tych zawodach jak kiedyś, obecnie widełki są dosyć mocno zbliżone na wyższych poziomach specjalizacji!

W obu tych profesjach potrzebny jest nieustanny rozwój i wraz z nim możemy specjalizować się w jakiejś konkretnej domenie (np. konkretny framework programistyczny lub testy wydajności). Aby być naprawdę dobrym w którejkolwiek z tych profesji, potrzebny jest czas.

Pod kątem wejścia do zawodu jednak są to bardzo odmienne dziedziny. Pracując jako tester, będziesz dużo bardziej zaangażowany w aspekty biznesowe, patrząc mocno z punktu widzenia użytkownika końcowego. Zdecydowanie częściej będziesz zajmować się przygotowaniem dokumentacji testowej (przypadki testowe, raporty z testów, zgłoszenia bugów) niż pracą z kodem, przynajmniej dopóki nie zaczniesz pisać testów automatycznych. Można to oczywiście zmienić, ale z perspektywy rozwoju jako testera nie warto lekceważyć tego etapu rozwoju, bo może być on kluczowy dla Twojej przyszłości w tym zawodzie

Podsumowanie

Praca testera i programisty jest różna. Początkujący tester będzie dużo mocniej zaangażowany w aspekty biznesowe i nie oczekuje się od takiej osoby tak mocnych zdolności technicznych, jak od programisty. Z drugiej strony w pracy testera na początku będzie znacząco mniej skupienia na samej technologii, a o wiele więcej pracy z wymaganiami i dostarczaniem informacji o stanie oprogramowania.

Jeśli zatem jesteś osobą mocną w zagadnieniach technicznych, analitycznych problemach, łatwo radzisz sobie z nauką nowych technologii, a w szkole matematyka lub fizyka nie sprawiały Ci trudności i nie chcesz zbyt mocno zajmować się zagadnieniami końcowego użytkownika – spora szansa, że programista to zawód bardziej odpowiedni dla Ciebie.

Jeśli lubisz zarówno zagadnienia techniczne, jak i analizę ryzyka w procesie dostarczania oprogramowania, potrafisz myśleć krytycznie i kreatywnie, lubisz pracę z ludźmi i chcesz mieć wpływ na to, jak końcowy produkt będzie wyglądał – wybierz raczej ścieżkę testów. 4_testers będzie doskonałym startem.

Współautorzy
No items found.
Zapisz się na newsletter 4_testers
Zapisując się akceptujesz Politykę Prywatności oraz wyrażasz zgodę na dołączenie do newslettera 4_testers prowadzonego przez Test Sense sp. z o.o. i BRAVE Courses sp. z o.o. Spokojnie, nie spamujemy i w każdej chwili możesz się wypisać :)
Dzięki! Jesteśmy w kontakcie.
Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie.
Udostępnij