Zacznijmy od tego, że nie ma testerów "automatycznych". Jesteśmy ludźmi, więc nazywajmy się testerami automatyzującymi. Automatyczna to może być pralka 😊
Adam Basek / 11 stycznia 2023
Żeby odpowiedzieć na pytanie, czym różni się tester, zwany potocznie "manualnym" od automatyzującego musimy najpierw zdać sobie sprawę, czym testerzy oprogramowania się w ogóle zajmują w swojej codziennej pracy.
Jak widzisz, tester ma dużo różnych obowiązków. Skupmy się jednak na sposobie wykonywania scenariuszy.
I tutaj dochodzimy do sedna — testy można wykonywać manualnie — klikać po aplikacji ręcznie i weryfikować co wyświetla się na ekranie. Możemy też napisać program, który będzie to robić za nas.
W skrócie — piszemy kod, który, wykonując się, będzie realizował wszystkie akcje związane z realizacją scenariusza testowego: od przygotowania danych, przez akcje w systemie aż do sprawdzenia wyniku testu (w testach automatycznych mówimy o "asercjach", które często mogą być o wiele szersze i dokładniejsze niż w testach manualnych).
Mamy więc program, który testuje inny program :) Brzmi to świetnie, dlaczego więc wciąż nie mamy w firmach zautomatyzowanych wszystkich testów? Czy da się je wszystkie zautomatyzować?
Większość z nich tak — ale nie zawsze pełna automatyzacja się opłaca. Jest ona droga, ponieważ:
Napisanie programu, który testuje za nas aplikację nie jest takie proste. Musisz nauczyć się programować oraz poznać inne technologie i narzędzia wspierające programowanie.
Ścieżki nauczania automatyzacji są różne. Ta, którą proponujemy w ramach naszego kursu 4_testers zawiera:
Żeby się tego nauczyć potrzeba kilku miesięcy i dużo pracy oraz samozaparcia. Szczególnie że część osób wybiera drogę samodzielnej nauki bez wsparcia ekspertów.
Niestety wielu osobom nie udaje się przejść tej ścieżki i dlatego role związane z automatyzacją są lepiej płatne.
No ale czy jest zatem coś pomiędzy w czym mogę się doszkolić?
Zdarza się, że w ogłoszeniach o pracę pojawia się termin "tester techniczny". Najczęściej chodzi tutaj o osobę, która nie jest testerem automatyzującym, ale potrafi m.in.:
Jak więc widzisz nie musisz od razu zostać testerem automatyzującym (lub jak wolisz “automatersem”). W 4_testers wierzymy jednak, że warto pójść za ciosem i dlatego w ramach naszego programu ścieżki te są połączone 🙂